Podstawy przedsiębiorczości
Szkoła
»Kontakt
"Własna firma"


W styczniu uczniowie klasy Ia i IIb, uczestnicy projektu Nowoczesne Liceum II - Program Rozwoju Szkół Ogólnokształcących Powiatu Mikołowskiego z podstaw przedsiębiorczości i geografii, wzięli udział w spotkaniu w Młodzieżowym Centrum Kariery.
Gościem MCK był pan Adam Wsuł, współwłaściciel firym Meble Awers, zajmującej się projektowaniem mebli kuchennych. Biznesmen podzielił się z młodzieżą własnymi doświadczeniami z prowadzenia działalności gospodarczej. Uważa, że sukces w biznesie zależy przede wszystkim od oryginalności pomysłu, wyboru miejsca prowadzenia działalności, oceny własnych umiejętności i zdolności do podejmowania ryzyka. Ważny jest biznesplan, a w nim rzetelna ocena rentowności przedsięwzięcia.
Rozwiązując test, uczniowie mieli możliwość sprawdzić, czy mają predyspozycje do tego, aby być przedsiębiorcami.
Zapraszamy do galerii zdjęćII LO razem z UNICEF-em na rzecz dzieciNasza szkoła włączyła się w projekt edukacji humanitarnej "Biznes Klasa UNICEF". Brali w nim udział uczniowie klasy Ic, Ib, IIb pod kierunkiem pani Renaty Ciesielskiej - Prasoł. W ramach lekcji podstaw przedsiębiorczości, geografii i godzin wychowawczych realizowano zajęcia edukacyjne na temat problemów krajów biednego Południa i Milenijnych Celów Rozwoju, a także różnic między pomocą humanitarną a pomocą rozwojową. Następnie najbardziej zainteresowani tą problematyką uczniowie przygotowali biznesplany pomocy humanitarnej.

Kolejnym krokiem było stworzenie listy przedsiębiorców, którzy mogliby wesprzeć nasz projekt finansowo. Sporządzając ją, młodzież korzystała z lokalnej prasy i stron internetowych miejscowych firm. Uczniowie samodzielnie przygotowali i roznieśli zaproszenia, osobiście zachęcając do udziału w naszym przedsięwzięciu. Kulminacyjnym punktem realizacji projektu była Gala Biznesu na Rzecz Dzieci. Miała ona miejsce w naszej szkole 26 lutego br. Podczas gali przedstawiono dwa biznesplany pomocy humanitarnej (autorstwa Martyny Łukasik i Karoliny Sobczyk oraz Klaudii Czarnoty i Joanny Kaczmarczyk). Dotyczyły one dostępu do szczepionek i dostępu do czystej wody (miały formę prezentacji multimedialnych). Urozmaiceniem spotkania była część artystyczna w wykonaniu naszych uczniów: były występy wokalne (piosenki m.in. Marka Grechuty i Czesława Niemena zaśpiewały Agnieszka Gabryś, Daria Tytko, Dagmara Onderka, Anna Ogierman), taneczne ( zaprezentowała się Monika Lewandowska z partnerem), były też pokazy sportowe (sztuki walki karate zademonstrowały Paulina Goldzik i Ewa Geratowska).

Podczas gali zebrano ponad 600 zł, które zostały przekazane na konto UNICEF-u z na rzecz dzieci biednego Południa. Projekt nie tylko dostarczył wiedzy o kontynencie afrykańskim i jego problemach, ale też uczył współpracy w grupie i pozwalał nawiązywać kontakty ze społecznością lokalną. Gratulujemy pomysłodawczyni i wszystkim zaangażowanym w jego przeprowadzenie uczniom!

Zapraszamy do galerii zdjęć

  1. Projekt "Moja firma w mojej gminie" - IV Edycja

  2. Program Certyfikat Jakości "Szkoła Przedsiębiorczości"

»Patron szkoły
»Aktualności
»Dodatkowe dni wolne
»Harmonogram pracy
»Kronika
»Statut Szkoły
»WSO
»Kadra nauczycielska
»Pedagog szkolny
»Biblioteka
»Samorząd uczniowski
»Zestaw podręczników
»Projekty
»Certyfikaty
»Dojazd
»Cyberbezpieczeństwo
Uczniowie
»Plan lekcji
»Zastępstwa
»Osiągnięcia uczniów
»Zajęcia pozalekcyjne
»Sesje popularno-naukowe
»Pierwsza pomoc
»Młode talenty
»Gazetka "Kornik"
»Klub Europejski
»Festiwal Nauki
»Rejs "Pogorią"
»Matura
»Studniówka
»Galeria zdjęć
Rodzice
»Spotkania z rodzicami
»Konsultacje
»Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
»Numer konta
Rady Rodziców
»Duplikat legitymacji
»1% podatku - numer konta
Strony przedmiotowe
»Sport
»Język polski
»Język angielski
»Język rosyjski
»Język francuski
»Podstawy przedsiębiorczości
»Historia
»Matematyka
»Geografia
»Biologia
Rekrutacja
»Regulamin rekrutacji
»Postanowienie Śląskiego Kuratora Oświaty (terminy rekrutacji)
»Rodzaje oddziałów
»Zasady przyznawania punktów
»Kwestionariusz osobowy