Geografia
Szkoła
»Kontakt
 • 8 grudnia klasy II c i III e w ramach lekcji uczestniczyły w wyjeździe do Planetarium Śląskiego. Jest to największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce, założone 4 grudnia 1955 r. w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku położonym w Chorzowie. Najpierw udaliśmy się do stacji klimatologicznej, która znajduje się w pobliżu Planetarium Śląskiego. Zlokalizowana jest na wysokości 320 m n.p.m. i już od lat 60. XX w. prowadzi regularne pomiary i obserwacje stanu pogody. Na wykładzie dowiedzieliśmy się m.in., w co musi być wyposażona klatka klimatologiczna, do czego służy anemometr, pluwiograf i psychrometr Augusta. Następnie udaliśmy się do planetarium, w którym podziwialiśmy komety, gwiazdozbiory i planety Układu Słonecznego. Prelekcja rozpoczęła się ogólnym wprowadzeniem i wyjaśnieniem podstawowych pojęć związanych z astronomią, w dalszej części była mowa o naturalnym satelicie naszej Ziemi, czyli o Księżycu. Oglądaliśmy jego fazy oraz zaćmienia. Wycieczka była ciekawą formą lekcji geografii, którą wszyscy na pewno zapamiętają.


 • Dnia 28 września klasa III e w ramach lekcji geografii poszła na spacer szlakiem obiektów turystycznych Mikołowa. Zatrzymaliśmy się przy kapliczce z obrazem św. Mikołaja (prawdopodobnie w tym miejscu stał pierwszy kościół w naszym mieście), następnie przeszliśmy pod kościół ewangelicko-augsburski św. Jana i na cmentarz (w tym miejscu była pierwsza osada - gród). Następnym punktem wycieczki był kolejny zabytek sakralny Mikołowa - kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Śnieżnej, przy którym stoi figura św. Jana Nepomucena a także kościół św. Wojciecha. Wycieczkę zakończyliśmy w najbardziej rozpoznawalnym miejscu Mikołowa - na rynku. Zdjęcia


 • Galeria Podróżnicza
  W kwietniowym spotkaniu galerii podróżniczej poznawaliśmy kulturę położonej w Ameryce Środkowej Gwatemali. Dowiedzieliśmy się o tamtejszej harmonii pomiędzy religią chrześcijańską a dawnymi bóstwami starożytnych Majów. Ciekawostką jest symbol Gwatemali ptak quetzal, od którego nazwy pochodzi gwatemalska waluta. Ten kraj słynie również z uprawy kukurydzy i wielu aktywnych wulkanów.


 • II e dzięki Galerii Podróżniczej poznaje świat.
  W każdy pierwszy czwartek miesiąca w mikołowskim MDK odbywają się prezentacje z cyklu Galeria podróżnicza. Są to spotkania z ludźmi podróżującymi po świecie, często spełniającymi swoje marzenia, bądź po prostu żyjącymi w danym miejscu. W marcowy, zimny wieczór uczniowie klasy II e zostali zabrani do gorącej Sycylii przez Dominikę Friedrich, autorkę bloga "Sycylia bocznymi drogami" oraz "Kalabria bocznymi drogami". Od razu zrobiło się cieplej i słoneczniej! Udział w Galerii… jest świetnym sposobem na przyjemne spędzenie czwartkowego wieczoru. Można też posłuchać o rzeczach, o których nie pisze się w przewodnikach czy podręcznikach. A potem zacząć planować własne wakacyjne podróże. Więcej...


 • Wycieczka dydaktyczna klasy IIe
  Górnictwo jest najważniejszą działalnością gospodarczą człowieka. O tym przekonaliśmy się w czasie zwiedzania Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborowskiego w Gliwicach, bo przecież - jak powiedziała nam pani przewodnik - bez górnictwa nie mielibyśmy ciepłej wody, elektryczności, transportu, naczyń kuchennych… Podczas wycieczki mogliśmy podziwiać niezwykłe okazy minerałów, skał, skamieniałości, a także usystematyzować wiedzę na temat genezy, cech i użyteczności skał. Była to również okazja do zapoznania się z geologią Górnego Śląska. Kolejnym punktem wyjazdu była palmiarnia, w której miło spędziliśmy czas pośród egzotycznych roślin i zwierząt. Zdjęcia


 • 8 kwietnia grupa uczniów klasy IIIbc brała udział w "Wieczorze z geografią przed maturą" na Wydziale Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Śląskim. Maturzyści mieli okazję wysłuchać kilku wykładów systematyzujących wiedzę z zakresu geografii społeczno-gospodarczej (religie świata, procesy urbanizacyjne) i geografii fizycznej (klimatologia, hydrologia, geomorfologia). Spotkali się również z przedstawicielem OKE, który analizował prace maturalne z ubiegłego roku wskazując na najczęściej popełniane błędy, udzielał wskazówek jak uniknąć ich w swoich wypowiedziach. Zdjęcia


 • XVII Złaz Górski Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Mikołowskiego
  Dnia 2.10.2015 roku siedmiu uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Mikołowie im. rotmistrza Witolda Pileckiego wzięło udział w XVII Zjeździe Górskim Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Mikołowskiego. Opiekę nad wyprawą sprawowała pani Renata Ciesielska-Prasoł. Więcej... Zdjęcia


 • Otwarcie wystawy "Święto drzewa"
  18 lutego 2015 r. w CH Auchan w Mikołowie ruszyła kolejna wystawa Klubu Gaja, tym razem poświęcona akcji "Święto drzewa". W jej otwarciu uczestniczyli uczniowie klasy 3b wraz z nauczycielem geografii p. R. Ciesielską-Prasoł. Inauguracja połączona była z krótkim wykładem p. Jarosława Kasprzyka, przedstawiciela stowarzyszenia, który mówił o działaniach Klubu w ramach przedsięwzięcia "Święto drzewa" oraz akcji "Zbieraj makulaturę, ratuj konie". Prelekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, a wystawę obejrzało wielu klientów hipermarketu.


 • Galeria Podróżnicza - "W poszukiwaniu Mordoru"
  W pierwszy czwartek lutego odbyło się kolejne spotkanie krajoznawcze w Miejskim Domu Kultury w Mikołowie. Uczestniczyła w nim grupka uczniów z klasy II c. Tym razem przenieśliśmy się do naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Obecnie, gdy dramatyczne wydarzenia mają miejsce na Ukrainie, słyszymy stamtąd głównie przygnębiające informacje. Jednak pani Joanna Korska pokazała nam ją w przepiękny sposób, zarówno na fotografiach, jak również opisując ją poetycko, nawiązując do różnych dzieł literackich. Wyprawa pani Joanny odbyła się w towarzystwie, jak sama to określiła, "Czterech pancernych i psa". Podróżowali przez największe i najpiękniejsze miasta Ukrainy. Po kraju, aby nie zwracać szczególnej uwagi władz, poruszali się starym i nieco już zdezelowanym wanem, w którym od czasu do czasu spali. Historie opowiadane przez panią Joannę były bardzo ciekawe, czasem zabawne (jak wspomnienie o jej towarzyszach, śpiących pod pomnikiem), a chwilami dawały do myślenia. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z podróżnikiem!

  Karola Bromboszcz

 • Galeria Podróżnicza
  Jak co roku w październiku rozpoczęły się comiesięczne spotkania pod tytułem "Galeria podróżnicza" w Miejskim Domu Kultury w Mikołowie.

  W czwartek 3 października 2013 mieliśmy okazję dowiedzieć się czegoś na temat "couchsurfingu". Co to jest i jak to działa, opowiedziała nam jedna z użytkowniczek tego "wynalazku" - Aleksandra Bienia.

  Couchsurfing.org to strona internetowa założona na przełomie 2002 i 2003 roku przez Amerykanina Caseya Fentona, dzięki której można zaoferować darmowe zakwaterowanie lub znaleźć użytkowników oferujących nocleg we własnym domu czy mieszkaniu w wielu zakątkach świata. Każdy użytkownik portalu tworzy w nim profil, w którym podaje podstawowe informacje o sobie, np. zainteresowania, znajomość języków, zamieszcza także zdjęcia. Zaznacza również, co może zaoferować swoim gościom: kanapa, zwiedzanie, wyjście do kawiarni i czego oczekuje w zamian. Osoba poszukująca noclegu loguje się na stronie, wyszukuje użytkownika, który może ją przyjąć w danym terminie i kontaktuje się z nim bezpośrednio. Profile zarówno gospodarzy, jak i gości uzupełnione są o oceny i komentarze innych osób. Każdy użytkownik sam decyduje, kogo przyjmie pod swój dach.

  Na spotkaniu pani Aleksandra opowiedziała nam o różnych osobach, które przyjęła pod swój dach, a także do których sama pojechała. Byli wśród nich Polacy, Hiszpanie, Włosi i wielu innych obcokrajowców. Najbardziej w całym spotkaniu podobało mi się podsumowanie, bo w couchsurfing nie chodzi tylko o darmowy nocleg i jedzenie, ale o poznanie innej kultury, rozmowę z ludźmi z innych "światów" oraz poznanie czegoś nowego, co normalnie dla turystów z hoteli może być nieosiągalne. Jest to również świetny sposób, aby doskonalić swój angielski (lub inny język obcy).

  Myślę, że jest to jeden z lepszych "wynalazków" człowieka, bo dzięki niemu stajemy się bardziej tolerancyjni, więcej wiemy o świecie, a także zyskujemy nowych przyjaciół, co w życiu jest bardzo ważne.

  https://www.couchsurfing.org/
  Karolina IIc

 • Galeria Podróżnicza
  W dniu 11.04.2013, jak co miesiąc w Miejskim Domu Kultury w Mikołowie odbyła się "Galeria Podróżnicza". Tym razem pojawiła się pani Marta Sziłajtis Obiegło, która zabrała nas "jachtem dookoła Skandynawii".
  Pani Marta zaczynała od szkółki żeglarskiej, co później przerodziło się w wielką pasję. Jest ona jedną z nielicznych kobiet, które samodzielnie opłynęły całą kulę ziemską. Na spotkaniu można było usłyszeć wiele ciekawych historii z podróży, niektóre zabawne (np.: sposoby handlu z Rosjanami), ale także takie, które dają do myślenia.
  Galeria Podróżnicza to świetne miejsce, aby uciec os świata na kilka chwil, posłuchać o rzeczach i sytuacjach, które nigdy nie zostałyby poruszone na lekcji. Większość podróżników przywozi ze sobą również wspaniałe zdjęcia, jakich nie można zobaczyć nigdzie indziej. A gdyby kogoś coś bardziej zainteresowało, po prezentacji każdy ma możliwość zadania kilku pytań, na które opowiadający w miarę możliwości udzieli odpowiedź.
  Strona www pani Marty Sziłajtis Obiegło: http://www.szilajtis.com/index.html

 • Galeria Podróżnicza
  Miejski Dom Kultury w Mikołowie od wielu lat oferuje miłośnikom turystyki comiesięczne spotkania z podróżnikami pod nazwą "Galeria Podróżnicza". Niemal od początku istnienia galerii młodzież naszej szkoły uczestniczy w tychże prelekcjach.
  3 stycznia gościem w MDK był Bogusław Magrel z wystąpieniem "Denali-Orizaba-Mt Kenia". Opowiadał o swoich przeżyciach w górach ilustrując je barwnymi zdjęciami i filmami, w tle grała klimatyczna muzyka. To spotkanie jeszcze długo zagości w naszej pamięci.
  Agnieszka i Karolina z Ic


 • "Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier"
  Organizatorem projektu "Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier", do którego przyłączyła się nasza szkoła, jest Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć. Głównym celem projektu jest podniesienie świadomości, uwrażliwienie i zmobilizowanie młodzieży szkolnej do działań na rzecz odpowiedzialnej konsumpcji i zrównoważonej gospodarki zasobami leśnymi. Za nami pierwszy krok w realizacji tego przedsięwzięcia. 7 grudnia 2012 r. gościł u nas p. Jarosław Kasprzyk z Klubu Gaja z Bielska-Białej. Przeprowadził zajęcia edukacyjne dla uczniów klasy IIde na temat funkcji lasów, przyczyn i konsekwencji wylesiania obszarów Niziny Amazońskiej, Kotliny Kongo, Indonezji, a także następstw ocieplenia klimatu. Przed nami konkretne działania na rzecz ochrony lasów - będziemy zbierać makulaturę.

 • Złaz górski 5-6 października 2012
  Tegoroczny Złaz Górski Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Mikołowskiego miał metę w Brennej. Z naszej szkoły uczestniczyło w nim 20 osób z różnych klas ( najliczniejszą grupę stanowiły uczennice z klasy IIIa). Wędrówkę rozpoczęliśmy na Przełęczy Salmopolskiej. Przeszliśmy przez Kotarz, Przełęcz Karkoszczonkę, Klimczok - pogoda była wspaniała, dzięki doskonałej przejrzystości powietrza mogliśmy napawać się pięknymi widokami, widzieliśmy nawet Tatry. W godzinach popołudniowych dotarliśmy do miejsca noclegowego, czyli schroniska na Szyndzielni. Następnego dnia przy równie sprzyjających warunkach pogodowych zeszliśmy przez Błatnią na metę złazu, gdzie czekał na nas posiłek i możliwość uczestnictwa w różnych sprawnościowych konkurencjach.
  Zdjęcia

 • Czerwiec 2012
  Klasa Id w przedszkolu z przedstawieniem "Historia zajączka". W roku szkolnym 2011/2012 uczniowie klasy Id brali udział w projekcie ekologicznym. W ramach zajęć stworzyli edukacyjne przedstawienie o tym, jak należy zachowywać się w lesie. Wystawienie spektaklu odbyło się w grupie Biedronek, w przedszkolu w Łaziskach Średnich.
»Patron szkoły
»Aktualności
»Dodatkowe dni wolne
»Harmonogram pracy
»Kronika
»Statut Szkoły
»Kadra nauczycielska
»Pedagog szkolny
»Psycholog
»Biblioteka
»Samorząd uczniowski
»Zestaw podręczników
»Projekty
»Certyfikaty
»Dojazd
»Cyberbezpieczeństwo
Uczniowie
»Plan lekcji
»Zastępstwa
»Osiągnięcia uczniów
»Zajęcia pozalekcyjne
»Sesje popularno-naukowe
»Młode talenty
»Gazetka "Kornik"
»Klub Europejski
»Festiwal Nauki
»Matura
»Stypendium Starosty Mikołowskiego - regulamin
Rodzice
»Program
"Dobry Start"
»RODO
»Dziennik elektroniczny
»Procedury bezpieczeństwa
»Warunki ubezpieczenia NNW uczniów
»Spotkania z rodzicami
»Konsultacje
»Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
»Numer konta
Rady Rodziców
»Duplikat legitymacji
»1% podatku - numer konta
Strony przedmiotowe
»Sport
»Język polski
»Języki obce
»Podstawy przedsiębiorczości
»Historia
»Geografia
»Biologia
»Edukacja dla bezpieczeństwa
Rekrutacja
Dla absolwentów gimnazjum
»Warunki i tryb przyjmowania do klas pierwszych
»Decyzja Śląskiego Kuratora Oświaty (harmonogram rekrutacji)
»Rodzaje klas
Dla absolwentów szkół podstawowych
»Warunki i tryb przyjmowania do klas pierwszych
»Decyzja Śląskiego Kuratora Oświaty (harmonogram rekrutacji)
»Rodzaje klas